Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Oğuz Teknik, kamu ve özel sektörde başarıyla gerçekleştirdiği mekanik tesisat projelerinin haklı gururunu yaşamaktadır.

  • Emek Mahallesi Atatürk Caddesi No:12/A Sancaktepe / İstanbul
  • [email protected]
  • 0 554 166 62 72
  • 0 216 622 71 49
VRF/VRV Sistemler ve Avantajları

VRF/VRV Sistemler ve Avantajları

VRF/VRV, değişken soğutucu akışkan debisi anlamına gelir. VRF/VRV Sistemler ise bir dış ünite kullanılarak birden daha fazla sayıda iç ünite kontrol edildiği, yapının değişen ihtiyaçlarına bağlı olarak soğutmanın akışın kontrol altında tutan sistemlerdir.

Ortamda istenen sıcaklığın sağlanması için ısıtma ya da soğutma amacıyla kullanılabilir. Yapının dışına monte edilen bir dış üniteden ve yapı içerisindeki kullanım alanlarında bulunan iç ünitelerden meydana gelir.

VRF/VRV sistemleri klasik klimalara göre daha farklıdır. Aralarındaki en temel fark; VRF’nin değişken gaz debisi sayesinde enerji tasarrufu sağlamasıdır. Bu sayede çalışma alanının en yüksek konforda kalmasına yardımcı olur. Bireysel kullanılan evlerden, çok katli işyerlerine kadar pek çok alana uygulanması kolaydır. VRF/VRV sistemleri çalışma prensibine göre 2 farklı gruba ayrılır:

Heat Recovery VRF Sistemler

İngilizce heat recovery VRF olarak adlandırılan sistemin Türkçe karşılığı ısı geri kazanımlı VRF sistemleridir. Aynı anda hem ısıtma hem de soğutma sağlayan bu sistem, standart ısı pompası sistemlerinin geliştirilmiş halidir denebilir. Bir yapının ısıtılması amacıyla transfer edilen akışkan gaz, diğer hücreye soğutma yapması amacıyla geri yollanır. Bu şekilde çalıştığı için ısı geri kazanımlı olarak adlandırılmıştır. Özellikle mevsim geçişleri sırasında yapıda farklı iklim gereksinimlerine ihtiyaç duyulduğunda iyi bir çözümdür. Aynı anda iki iklim tipine de çözüm sunduğu içim karlı bir yatırımdır. Evlerin yanı sıra üretim yapılan tesisler, hastaneler, restoranlar ve kurumsal alanlarda tercih edilir. Sistem sayesinde insanların çalıştığı alanlar sıcak, gıdaların saklandığı alanlarsa soğuk tutulabilir.

Heat Pump VRF Sistemler

Aynı anda sadece ısıtma ya da sadece soğutma yapabilen bu sistem, aynı modda çalışan iç ünitelerden oluşmaktadır. Esnek borulama sağladığı için kompleks yapılara bile monte edilebilir. Sistemde inverter kompresörler kullanılır. Bunun avantajı sistemin genel elektrik tüketim oranını düşürmesi ve performans artışıdır.

Vrf Sistemler ve Klima

VRF Sistemlerin Avantajları Nelerdir?

Bireysel İklimlendirme

VRF/VRV sistemleri sayesinde yapı içerisinde yer alan odalar farklı sıcaklıklarda kontrol edilebilir. Odalar arasında birbirinden bağımsız çalışma sağlaması sistemin en büyük avantajlarından biridir. 

Pratik Montaj ve Daha Fazla Alan Kontrolü

Sisteme 8-40 HP kapasite aralığında en fazla 5 dış ve 40 iç ünite bağlanabilir. Bu özelliği sayesinde gelişmiş kontrol imkânı sağlar. Tek bir merkezden kontrol edilebilen böyle bir sistemin kurulumu da son derece pratiktir. Binanın yapısı ve sistemin kullanım amacı belirlenerek plan yapılır. Sistemin kurulumu sırasında 150 metre kadar uzunluğa sahip borular kullanılır. Bu sayede yüksek maliyet gerektirmez.

Yüksek Konfor

VRF/VRV sistemleri yeni yapıların yanı sıra eski ve küçük binalara da uygulanabilir. Uygulandığı alanda ısınma ve serinleme ihtiyacını en iyi şekilde karşılamaktadır. İç ve dış üniteler arasındaki iletim kablolar aracılığıyla gerçekleştirilir. Son derece basit olarak kurgulanan bu kablolar sayesinde yanlış bağlantı hatalarının önüne geçilmiş olur.

Esnek ve Şık Tasarım

VRF/VRV sistemi oteller, işyerleri, konutlar ve ofislere uygulanabilir. Bu alanlarda kabloların kötü bir görünüm oluşturmaması amaçlanır. Esnek tasarım sağladığı için yapıya en iyi şekilde uyacak bir şekilde dizayn edilebilir. Bunun için mekânın büyüklüğü ve içerisinde kullanılan eşyalara göre düzen oluşturmak gerekir.

Back-Up Fonksiyonu

VRF/VRV sistemlerinde kullanılan back-up fonksiyonu arıza durumlarında çok işe yaramaktadır. Dış ünitede yer alan kompresörlerden birinde arıza meydana gelirse PCB kart üzerinde yer alan anahtarlardan biri değiştirilir. Bu sayede sistem sanki hiç sorun yokmuş gibi çalışmaya devam eder. Bu sırada arıza tespiti yapılarak onarıma başlanabilir. Sistemin çalışmasını durdurmaya gerek yoktur. Isınma ve serinletme yapıldığı düşünülürse sistemin durması büyük problem olabilirdi. Ancak back-up fonksiyonu sayesinde kullanım konforunda herhangi bir düşüş olmayacaktır.

Enerji Tasarrufu

Soğutma ve ısıtma sağlarken yüksek enerji harcanması maliyetin yükselmesine neden olur. VRF/VRV sistemleri sayesinde enerjiden tasarruf edilerek ısıtma ve soğutma maliyetleri azaltılabilir. Bunun için düşük enerjiyle çalışan ancak maksimum performans sağlayan bir sistem tercih edilmelidir.

Yer Tasarrufu

VRF/VRV sistemlerinin kurulması için büyük alanlara ihtiyaç yoktur. Diğer sistemlere göre %33’e varan oranda yer tasarrufu sağlayan bu sistemi küçük alanlar için de tercih edebilirsiniz.

Düşük Ses Seviyesi

VRF/VRV sistemlerinin dış ünitelerinde çift kat koruyucuya sahip bir kasa kullanılır. Büyük fanla da desteklenen sistemin gürültü çıkarma oranı oldukça azdır. Sessiz mod özelliği seçildiğinde normal moduna göre 4-5 dB kadar daha az seste çalışacaktır. Sistem gece çalışmaları sırasında otomatik olarak ses düşürmeye ayarlıdır. Bu özelliği sayesinde yatak odaları ve çalışma ortamları için son derece iyi bir tercih olacaktır.

Çevreci Bir Çözüm

VRF/VRV sistemleri karbondioksit emisyonunu düşürerek küresel ısınmanın önüne geçer. Ozon tabakasına zarar vermeyen R410A gazı kullanan sistemi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Sistemde kullanılan parçaların büyük çoğunluğu geri dönüştürülebilir olduğu için çevrecidir denebilir. Üretimde kurşunsuz lehim kullanılarak çevreye zarar verilmesinin önüne geçilmiştir.

Güvenli Kullanım

Sistemde kullanılan kompresörler dönüşümlü olarak çalışan bir teknolojiye sahiptir. Bu sayede her bir kompresöre eşit oranda yük dağıtılır. Kompresörlerin çalışma sırasında belirli aralıklarla değiştiği için aşırı yük binmesinin önüne geçilir. Böylece sistemin kullanım ömrü standart sistemlere göre çok daha uzun olur. Dönüşümlü çalışmanın en büyük avantajı sistemde kullanılan parçaların yorulmasının önlenmesidir. Parçaların yorulmaması kullanım süresini arttırırken aynı zamanda güvenli kullanım sağlamaktadır.

Güvenli kullanım sağlamak için sistemde aktif yağ kontrol sistemi kullanılmaktadır. Kompresörlerden birinin yağ seviyesinde azalma olursa diğer kompresörlerden otomatik yağ transfer edilir. Bu sayede kompresörlerin eşit yağ seviyesinde olması sağlanır.

Uzun Yıllar Boyunca Sorunsuz Kullanım

VRF/VRV sistemleri kurulumu için kaliteli malzemeler kullanılırsa uzun süre boyunca güvenle kullanım sağlar. Kullanım ömrünün yüksek olması ürüne verilen paranın karşılığını almayı sağlar. Oğuz Mekanik Havalandırma olarak sizlere kaliteli cihazlarla hizmet vermekteyiz. Zamanla kullanıma bağlı olarak meydana gelebilecek sorunlarda da yanınızdayız.

Yangın Söndürme Sistemleri Nedir? Ne İşe Yarar?
18 Şubat 2021, 14:04
İş Yerlerinde Havalandırma Sistemlerinin Önemi
15 Mart 2022, 23:52